Що таке медіа стандарти НАТО?

Що таке медіа стандарти НАТО?

«Медіа стандарти НАТО» — тривалий час є малодослідженою та майже таємничою темою в українських медіа. У листопаді 2022 року на них посилався Юрій Бутусов, коментуючи позбавлення акредитацій журналістів провідних світових видань після звільнення Херсону. Вже в середині березня на ці самі стандарти послалися вже у ЗСУ, коментуючи пониження командиру батальйону 46-ї окремої аеромобільної бригади Анатолія «Купола» після його інтерв’ю The Washington Post.

Давайте абстрагуємося від розбору кожної конкретної ситуації та вивчимо питання з першоджерел.

НАТО має два ключові документи, які описують принципи і стандарти співпраці зі ЗМІ. Тож нижче ми наводимо прямі цитати з офіційних документів, які стосуються безпосередньо роботи журналістів та з медіа.

Політика НАТО у сфері військових зв’язків з громадськістю
https://www.nato.int/ims/docu/mi

l-pol-pub-affairs-en.pdf
Це основний документ — MC 0457/2, затверджений у грудні 2010 року 28 начальниками Генеральних штабів, які входять до складу Військового комітету НАТО, і схвалений Північноатлантичною радою в лютому 2011 року.

Принципи для прес-секретарів НАТО
9. (p. 12 & 13)
a. Розповідайте і показуйте історію НАТО. Діяльність військових прес-офіцерів спрямован

NATO Military Public Affairs Policy

а на підтримку командирів і особового складу у виконанні їхніх завдань і здійснюється відповідно до вищих політичних і військових вказівок НАТО. Практики — це передусім співробітники військової ПА НАТО, і вони повинні розробляти і оприлюднювати переконливі розповіді, які підтримують військові оперативні цілі Альянсу.
b. Своєчасно надавайте точну інформацію. Це має вирішальне значення для функціональної і організаційної довіри до громадськості, внутрішньої аудиторії і засобів масової інформації, а також допомагає стримувати пропаганду противника в цілодобовому медіа-середовищі. Вплив діяльності у сфері зв’язків з громадськістю часто прямо пропорційний своєчасності і точності зусиль або реакції ПА: одна і та ж інформація, швидко надана представниками НАТО, може мати якісно інший ефект, ніж та ж інформація, надана через день або навіть через годину. Захист НАТО від критики або збентеження не є причиною для засекречування або приховування інформації.
c. Забезпечуйте узгодженість, взаємодоповнюваність і скоординованість інформації, що надається. Одним з наслідків глобального інформаційного середовища є те, що громадськість може отримувати інформацію про військові операції від усіх рівнів командування, в тому числі звіти з театру бойових дій з різних джерел. Командувачі повинні забезпечити, щоб їхні операції з паблік рілейшнз поширювали узгоджене повідомлення через численні голоси НАТО і щоб військова інформаційна діяльність була добре скоординована з паблік рілейшнз відповідно до Політики НАТО зі зв’язків з громадськістю (StratCom Policy).
d. Практикуйте належну оперативну безпеку. Перед оприлюдненням інформації будуть розглянуті і дотримані положення оперативної безпеки і належної поведінки.
e. Працюйте з урахуванням багатонаціональної чутливості і з повагою до місцевого і регіонального культурного середовища. На операції НАТО можуть негативно вплинути неприйнятні в культурному відношенні посилання або комунікаційні заходи. І навпаки, ефект і вплив комунікації посилюється, коли вона ґрунтується на розумінні і повазі до місцевих звичаїв, традицій і культури.

Основні вимоги до військовослужбовців:
8.(a).1 (с. 11) Командири і штаби через свої PAO повинні бути готові, наприклад, відповідати на запити ЗМІ; робити заяви; проводити брифінги та інтерв’ю; організовувати доступ до постійних і оперативних підрозділів; поширювати інформацію, в тому числі зображення, і все це як засіб розвитку відносин з постачальниками і споживачами новин.
11. (стор. 13) Ефективна підтримка командирів з боку ПА, в тому числі організаційна прес-служба, вимагає, щоб військові ПА були повністю інтегровані в процес оперативного планування в усіх штаб-квартирах НАТО на якомога більш ранній стадії.
22. (стор.16) Усі штаб-квартири НАТО повинні мати функцію ПА, але кадрові і фінансові вимоги до неї будуть різними. Функція ПА повинна бути достатньою мірою укомплектована підготовленим і досвідченим персоналом і забезпечена ресурсами, щоб відповідати темпу вирішення оперативних і політичних питань штаб-квартири і її діяльності. Мінімальні вимоги до спроможності включають плани та політику щодо діяльності ПА, роботу зі ЗМІ, моніторинг та аналіз ЗМІ, а також виробництво (написання текстів, створення зображень та надання веб-послуг).
55. (с. 26) Реєстрація ЗМІ надає розгорнутим військовим ПА НАТО важливу можливість зустрітися з журналістами, які готуються до висвітлення діяльності, в тому числі можливість пояснити основні правила і положення, що стосуються безпеки, оперативної безпеки, логістики, а також надати довідкову інформацію і оперативний контекст. На додаток до вивчення того, які засоби масової інформації активно працюють в їхньому регіоні, це дає ПАЦ можливість почати розвивати відносини з журналістом, а також визначити відповідальність представника ЗМІ у разі надзвичайної ситуації.
58. (п. 27) Країни-члени НАТО повинні заохочувати доступ ЗМІ до операцій Альянсу та інших заходів НАТО, в тому числі приймати акредитованих представників ЗМІ в польових штабах або підрозділах. ЗМІ можуть бути представлені акредитованими журналістами (стаття 79 Додаткового протоколу І 1977 року), військовими кореспондентами (стаття 4 Женевського протоколу ІІІ 1949 року) або позаштатними журналістами. Оскільки ПА є обов’язком командування, рішення про розміщення ЗМІ в штаб-квартирі НАТО або в підрозділах, що беруть участь в операціях, приймається на розсуд командира відповідного штабу відповідно до вказівок штабу театру бойових дій і/або політики, встановленої штабом ОЗС НАТО.

Другий документ назівається «Посібник з управління цифровими медіа»
https://shape.nato.int/resources/3/website/Digital_Media_Management_Guide.pdf
Здебільшого це керівництво для цифрових платформ НАТО з технічними вимогами та формами.
Підставами для позбавлення акредитації є два пункти на сторінці 39 «РИЗИКИ БЕЗПЕКИ ТА БЕЗПЕКИ»:
НЕ ТРАНСЛЮЙТЕ МІСЦЕЗНАХОДЖЕННЯ АБО ПЛАНИ
Не публікуйте своє конкретне місцезнаходження в режимі реального часу і не додавайте геотеги до своїх фотографій. Це допоможе запобігти використанню цієї інформації іншими особами.
Оперативна інформація
Під час операцій та місій захист інформації стає ще більш важливим, а спроби інших осіб зібрати інформацію можуть бути більш цілеспрямованими. Не розголошуйте в Інтернеті інформацію про: оперативні програми, деталі розгортання, інформацію, що стосується конкретної місії, нестачу сил і засобів, дані про втрати, моральний стан.

 

Поділитися:

Більше дописів

Якої підтримки потребують українські громадські організації?

Активна фаза війни та мобілізація ресурсів держави на перемогу збільшила роль громадянського суспільства в Україні у багатьох напрямках діяльності. Зокрема, у процесах відновлення руйнувань, миробудівництва,

Роботи з удосконалення веб-сайту

Шановні відвідувачі! Невдовзі ми почнемо удосконалювати наш веб-сайт. Вся інформація за проектами та напрямками, новини і оголошення будуть доступні, проте на сайті можуть з’являтися тестові

Отримувати новини

Гостьові автори

ГО “Егаліте Інтернейшнл”

Пироговського, 19-6
Київ, 03110
Телефон: +380 67 254 3366
Електронна пошта: office@egaliteint.org
Веб-сайт: https://egaliteint.org/

© Громадська організація “Egalite International” 2021